Anne - Çocuk

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı

Dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı aslında bebeklik döneminde başlıyor. Bu dönemde bu alışkanlığı kazanabilmesi için, çocuklar rol modellere ihtiyaç duyuyorlar. Aileleri yeterli ve dengeli beslenen çocuklar bu konuda daha avantajlı oluyorlar. Özellikle yemek seçen veyahut kahvaltı yapmayan anne, baba ve kardeş farkında olmadan diğer çocuğa örnek teşkil ediyorlar.

Çocuğuma beslenme alışkanlığı nasıl kazandırabilirim?

Çocuğunuza beslenme alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız, temel bir kaç önerimiz olacak. Her Ana öğünü her gün düzenli aralıklarla hazırlayın. Böylelikle başlangıç olarak öğün kavramını öğrenecektir. Ana ve ara öğünler hazırlarken çeşitli besleyici besinler kulanın. Sağlıklı, yeterli ve dengeli tabaklar olmasına özen gösterin.

Bir başka önemli konu ise çocuklarınızın neyi, ne kadar yemek istediklerini ve fizyolojik uyaranlarını kullanmalarına izin verin. Örnek vermek gerekirse doyduğunu belirten çoçuğa kulak verin. Farklı lezzetler ve farklı mutfaklar tanımamasına yardımcı olun.

Aile ile birlikte yenilen yemekler önemli.

  • Sizin için basit görünen bazı davranışlar, çocuğunuz için önemli ve uzun sürekli faydalar sağlayabilir. Bu sebebten ailecek yenilen yemekler çocuğunuz için çok önemli. Evde düzenli bir şekilde aile ile yenilen yemekler çocuklarda doğru beslenme alışkanlığı kazanmasında önem taşıyor. Birlikte yenen yemeklere eşlik eden sohbetler
  • Aile bütünlüğünü korumaya
  • Okul ve evde sosyal davranış sorunlarını önlemeye
  • Akademik başarıda artışa
  • Yeterli ve dengeli beslenmeye
  • Normal vücut ağırlığının sürdürülmesine yardımcı olur.

İş okul derken birlikte yemek yeme olağanı azalıyor. En azında hafta sonları aile kahvaltısı veya aile akşam yemekleri planlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu Yemek Yapma Sürecine Dahil Edin

Çocuklar meraklıdırlar. Bu meraklarını farklı yönlerde kullanırken, beslenme alışkanlığı kazandırabilmek içinde kullanılabilir. Birlikte hazırlanan yemek çocuğunuzun daha severek yemesine sebeb olacaktır. Aynı zamanda siz mutfakta birşeyler yaparken, sizi gözlemlemesi, nasıl yumurta kırdığınız, sebzeleri nasıl yıkadığınız gibi bazı davranışlar besinlerin nasıl bir yapıya sahip olduğu ve nasıl kullanıldığı konusunda fikir sahibi olurlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
tr_TRTurkish