Alzheimer Hastalığını Engellemek Mümkün !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya bağlantı kopyala

“Alzheimer Hastalığı: Risk Faktörlerini Engelleyerek Korunma ve Yavaşlatma Yolları” hakkında uzmanlar bir açıklama yaptı.

2050 Yılında 135,5 milyon Kişide Alzheimer Görülecek

Alzheimer hastalığı, dünya genelinde hızla artan bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Özellikle yaşlı nüfusta daha sık görülen bu hastalığın 2030 yılında 76 milyon, 2050 yılında ise 135.5 milyon kişiye ulaşması beklenmektedir. Türkiye’de ise yaklaşık 600.000 aile, bu hastalıkla başa çıkmak zorunda kalmıştır. Alzheimer hastalığının görülme sıklığı her 3 saniyede bir kişinin demans hastası olması şeklinde özetlenebilir. Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Selda Korkmaz, Alzheimer hastalığının geri dönüşsüz beyin hücresi kaybıyla karakterize bir hastalık olduğunu ve şu an için etkili bir tedavi yöntemi bulunmadığını belirtmiştir. Ancak son yıllarda, erken evre Alzheimer hastalarında kullanım onayını almış bazı ilaçların, hücre kaybını en azından yavaşlattığı gösterildiğini söylemiştir. Alzheimer hastalığında görülen bu hücre kaybının, beyinde anormal protein birikimi nedeniyle meydana geldiğine dikkat çekmiştir. Bu proteinlerden bahsederken amiloid beta ve tau proteinini özellikle vurgulamış ve bu proteinlerin hedef alındığı tedavi seçeneklerinin geliştirildiğini ifade etmiştir.

Kesin Bir Tedavi Yöntemi Yok

Alzheimer hastalığının gelişiminde düzeltilebilir ve düzeltilemez risk faktörlerinin etkisi olduğunu açıklayan Doç. Dr. Selda Korkmaz, genetik, yaş ve cinsiyet gibi düzeltilemez risk faktörlerinin yanı sıra, diyabet, hipertansiyon, kafa travması, stres, depresyon ve obezite gibi düzeltilebilir risk faktörlerinin de hastalığın başlangıcını geciktirebileceğini ve hatta engelleyebileceğini belirtmiştir. Onultan, Alzheimer hastalığının nedenlerinin tam olarak anlaşılamamış olmasına rağmen genetik ve çevresel faktörlerin etkisi olduğunu ifade etmiştir. Hastalığın belirtileri arasında hafıza kaybı, bilişsel gerileme, kişilik değişiklikleri gibi belirtileri sıralamıştır. Alzheimer hastalığının tedavi süreçlerine de değinen Uzm. Dr. Onultan, şu an için kesin bir tedavi yöntemi bulunmadığını ancak semptomları hafifletebilecek ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilecek ilaçlar, bilişsel rehabilitasyon programları ve sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinin kullanıldığını açıklamıştır.

Alzheimer Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalı ?

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dyt. Kübra Sert ise Alzheimer hastalığından korunmada sağlıklı beslenmenin önemli bir rol oynadığını vurgulamıştır. Sağlıklı bir diyetin Alzheimer riskini azaltabileceğini belirtmiş ve Akdeniz Tipi Beslenmenin bu konuda etkili olduğunu ifade etmiştir. Doymuş yağ asitlerinin ve trans yağların azaltılması, antioksidanlarla zenginleştirilmiş bir diyetin benimsenmesi, beyin sağlığını desteklemekte önemli faktörlerdir. Dyt. Kübra Sert ayrıca Alzheimer hastalarının beslenme ihtiyaçlarına özel dikkat gösterilmesi gerektiğini ve antioksidanlardan zengin bir diyet, sağlıklı yağlar, B vitaminleri ve sıvı alımına özen gösterilmesinin önemli olduğunu ifade etti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Alzheimer Hastalığını Engellemek Mümkün !

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

WOPRE ayrıcalıklarından faydalanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, toplamda tamamen ücretsiz!