Organ Bağışını Engelleyen 5 Hurafe!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya bağlantı kopyala
(3-9 KASIM ORGAN BAĞIŞI HAFTASI)

Türkiye canlıdan nakilde dünya lideri ama kadavrada sonlarda!

Ülkemizde organ naklinin önündeki tek engel: 

Doğru sanılan yanlış bilgiler!

Organ bağışı olmadan organ nakli olmaz!

ORGAN BAĞIŞINI ENGELLEYEN 5 HURAFE!

 

Avrupa’da organ nakillerinin yüzde 80’i kadavradan yüzde 20’si canlıdan yapılıyor. Ülkemizde ise tam tersi bir durum yaşanıyor. Türkiye, canlıdan nakilde yüzde 80 ile dünya lideri olarak başı çekerken, kadavradan nakilde ise sonlarda yer alıyor. Organ bağışının önündeki en büyük engeli yanlış bilgiler oluşturuyor! İşte bu yanlışlara karşı toplumu bilgilendirmek ve organ nakli listesinde bekleyenleri yeniden hayata döndürebilmek için ülkemizde her yıl 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında farkındalık etkinlikleri yapılıyor. Ülkemizde halen 26 bin 892 kişinin organ bekleme listesinde yaşama tutunmaya çalıştığını belirten Acıbadem Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Berber ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ülkem Çakır “Ülkemizde 2023 yılı itibarıyla toplam 4192 kişiye organ nakli yapılmıştır. Bu nakillerin 3652’ si canlı vericili, yalnızca 540’ı kadavra vericidendir. Kadavradan organ bağışının bu kadar düşük olmasının tek bir nedeni olabilir, o da bu konunun halkımıza tam olarak anlatılamamasıdır” diyor. Prof. Dr. İbrahim Berber ve Prof. Dr. Ülkem Çakır, Türkiye’nin kadavradan organ bağışında Avrupa ülkelerinden çok geride olmasına yol açan, toplumda doğru sanılan 5 hurafeyi anlattı, organ bağışı yapmak isteyenlere ve ailelere çok önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

 

1. Beyin ölümü gerçekleşmeden organları alabilirler: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Bu yanlış inanış kadavradan nakilin önündeki en büyük engellerden biri. Oysa bitkisel hayatta solunum devam ettiğinden bu hastalar aylarca ya da yıllarca yaşayabilirken, bazen iyileşerek normale dönebiliyorlar. Kişi nefes aldığı müddetçe kendisine bütün tıbbi tedavilerin uygulandığını, beyin ölümünde ise tüm tıbbi desteğe rağmen hastanın hayata dönmesinin kesinlikle mümkün olmadığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Berber “Yoğun bakım ünitelerinde beyin ölümü gelişen kişilere verilen tüm tıbbi desteğe rağmen ortalama 24-36 saat sonra tüm organlar fonksiyonlarını kaybederler. Sadece beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organları nakil bekleyen hastalara nakledilebilmektedir. Bu donörlerde organlar fonksiyonlarını kaybetmeden önce, en kısa süre içerisinde organların alınarak bekleyen hastalara nakledilmesi gerekir. Tüm süreç Sağlık Bakanlığı denetimindedir. Bu konuda hiçbir endişeye gerek yoktur” diyor.

2. Organ bağışı günahtır: YANLIŞ!

 

 DOĞRUSU: Ülkemizde pek çok kişi günah olduğunu sanarak organ bağışına sıcak bakmıyor. Hatta kişi hayattayken, vefatı sonrası başkalarına can vermek üzere organlarını bağışlamış olsa bile, ailesi izin vermezse gerçekleştirilemiyor. Ancak İslam dini dahil büyük dinlerin çoğu organ bağışını destekliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu her fırsatta organ naklinin caiz olduğunu belirterek, organ bağışı ile bir veya birçok insana hayat vermenin büyük sevap olduğunu vurguluyor.

 

3. “Ben organlarımı bağışladım, aileme söylemeye gerek yok”: YANLIŞ!

 

 DOĞRUSU: Kişinin hayattayken, vefatı sonrası organlarını bağışlamış olması yeterli olmuyor. Zira pek çok organ bağışı, kişinin beyin ölümüne rağmen aile üyelerinin bu bağışı kabul etmemesi nedeniyle gerçekleşemiyor. Prof. Dr. İbrahim Berber, ülkemizdeki yasalar gereğince, kişinin organ bağışı kartı olsa bile aile üyelerinin izin vermemesi durumunda organların alınamadığını belirterek “Bu nedenle hayattayken, organlarınızı bağışladığınızı ailenizden saklamayıp, olası bir vefat durumunda, organlarınızla başkalarına hayat vermek istediğinizi söylemeniz gerekiyor. Organ bağışlamaktan vazgeçerseniz de bunu ailenize söylemeniz yeterli” diyor.

 

4. Organımı bağışlarsam sağlığım bozulabilir: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Böbrek ve karaciğer nakli canlı vericiden de yapılabiliyor ancak “karaciğerimin bir kısmını ya da böbreğimin birini bağışlarsam sağlığım olumsuz etkilenebilir” endişesi nedeniyle mesafeli bakılabiliyor. Oysa karaciğer kendini yenileyebilen bir organ olduğundan dolayı, canlı bir donörün karaciğerinin bir kısmını bağışlamasının sağlığı üzerine olumsuz bir etkisi olmadığını, yapılan titiz ve detaylı incelemelerde eğer sağlık açısından bir risk tespit edilmezse böbrek vericisi olmanın da ileride hiçbir sıkıntı çıkarmayacağını vurgulayan Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ülkem Çakır, tek böbrekle de uzun ve sağlıklı bir ömür sürülebileceğini söylüyor.

5. Yanlış: Vücut bütünlüğü bozulur: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Berber, “Kadavra donörden yapılan nakil operasyonunda kadavra donörün cerrahisi, sanki yaşayan bir hastaymışçasına son derece özenli yapılır, dışarıdan bakıldığında vücut bütünlüğünün bozulmamasına büyük özen gösterilir. Ameliyat kesileri yine aynı özenle, estetik dikişlerle dikilerek kapatılır. Alınan organlar alıcı adaylarının bulunduğu merkezlere getirilir ve burada nakil gerçekleştirilir” diyor.

Türkiye’de 26 bin 892 kişi organ bekliyor

 

Prof. Dr. Ülkem Çakır, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde halen 26 bin 892 kişinin organ nakli listesinde, kadavradan organ bağışıyla hayata dönmeyi beklediğini belirterek “An itibarıyla ülkemizde bekleme listesindeki 26 bin 892 kişi her an bulunacak organla hayata yeniden başlamanın hayalini kurmaktadır. Bu hastalardan 1290’ı kalp, 157’si akciğer, 2376’sı karaciğer, 22.775’i böbrek, 285’i pankreas beklemektedir. Unutmayalım ki bırakacağınız en güzel miras hayatta iken yapacağınız organ bağışıdır” diyor.

Organ bağışı, bir insanın ölümünden sonra vücuduyla birlikte iç organlarının veya dokularının başka bir kişiye nakledilmesine izin verme eylemidir. Bu eylem, organ yetmezliği yaşayan binlerce insanın hayatını kurtarabilir ve yaşam kalitesini artırabilir. Organ bağışı, insanlar arasında büyük bir fark yaratma potansiyeline sahip bir sosyal sorumluluk ve insanlık hizmetidir.

Organ Bağışının Önemi

Organ bağışı, modern tıbbın büyük bir başarısıdır ve insanların hayatlarını kurtarma veya daha iyi bir yaşam sürdürmelerini sağlama potansiyeline sahiptir. Organ nakli, böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas gibi birçok yaşamsal organı içerebilir. Bu organlar, ciddi sağlık sorunları yaşayan kişilere yeniden sağlıklı bir hayat şansı sunar. Organ bağışı olmadan, birçok insan organ nakli beklerken yaşamlarını kaybedebilir.

Organ Bağışının İnsanlık ve Toplum İçin Önemi

  1. Hayat Kurtarma: Organ bağışı, organ nakli bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarabilir. Bir organ nakli, hastaların yaşamını iyileştirebilir ve ölümcül sonuçları önleyebilir.
  2. Ailelerin Acısını Azaltma: Organ bağışı sayesinde, kaybedilen bir sevdiklerinin organları başka insanlara umut olabilir. Bu, ailelerin acılarını bir nebze olsun hafifletebilir.
  3. Toplumsal Sorumluluk: Organ bağışı, bir insanın hayatını kurtarmak veya iyileştirmek için yapabileceği büyük bir toplumsal sorumluluktur. Toplumlar, organ bağışını destekleyerek daha sağlıklı ve yardımsever bir toplum oluşturabilir.

Organ Bağışı Süreci

Organ bağışı süreci oldukça basittir. İşte temel adımlar:

  1. İstek Bildirme: Organ bağışında bulunmak istediğinizi aile üyelerinize ve yakın çevrenize açıkça belirtin. Ayrıca organ bağışı kaydınızı resmi bir organ bağışı kayıt kuruluşuna kaydedebilirsiniz.
  2. Tıbbi Değerlendirme: Organ bağışı yaptığınızda, tıbbi bir değerlendirme yapılır. Organlarınızın ne kadar sağlam olduğu ve hangi organların nakledilebileceği belirlenir.
  3. Nakil Bekleyenler İçin Bir Umut: Organlarınızın nakli, uygun bir alıcı bulunduğunda gerçekleştirilir. Bu, nakil bekleyen kişilere umut olur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Organ Bağışını Engelleyen 5 Hurafe!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

WOPRE ayrıcalıklarından faydalanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, toplamda tamamen ücretsiz!