When should the flu vaccine be given?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

When should the flu vaccine be given? Experts said that the flu season has started and it is the best time for the flu vaccine.

Grip Aşısı Her Yıl Eylül ve Ekim Aylarından İtibaren Yapılabilir

Sonbaharın gelmesiyle birlikte grip aşısı alma zamanı geldi. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 500 milyon kişi grip hastalığına yakalanırken, 300 binin üzerinde insan grip nedeniyle yaşamını yitiriyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, grip hastalığının özellikle bazı yaş gruplarında ciddi sonuçlara yol açabileceğini vurguluyor ve “Ağır komplikasyonlardan korunmak ve hastalıkları hafif atlatmak için grip aşısını mutlaka olmalıyız.” diyor. Grip aşısı, her yıl Eylül ve Ekim aylarından itibaren yapılmalıdır çünkü grip mevsimi genellikle Ekim ayında başlar ve Nisan-Mayıs aylarında sona erer. Dr. Mamçu, aşının zamanında yapılması durumunda yüksek bir başarı oranına sahip olduğunu belirtiyor ve grip aşısının yüzde 70 ila 80’in üzerinde koruma sağlayabileceğini ekliyor.

Grip Aşısı ne zaman yapılmalı ?

Grip Aşısı 6 Aydan Büyük Herkese Uygulanabilir

Grip, özellikle küçük çocuklarda orta kulak iltihabı, zatürre ve diğer enfeksiyonlara yol açabilir. Ayrıca, yaşlılar ve diğer kronik sağlık sorunlarına sahip kişiler için daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, risk gruplarındaki kişilerin öncelikli olarak grip aşısı yaptırmaları önerilir. Grip aşısı, 6 aydan büyük herkese uygulanabilir. Ancak aşıya ciddi alerjisi olanlar ve ciddi yumurta alerjisi olanlar dışında hemen hemen herkes grip aşısı yaptırabilir. Grip aşısı içeriği, diğer aşılardan herhangi bir fark taşımadığı için güvenlidir. Dr. Mamçu ayrıca, grip aşısının her yıl yapılması gerektiğini vurguluyor çünkü grip virüsü her yıl değişebilir. Bu nedenle, her grip sezonunda yeni bir aşıya ihtiyaç vardır.Son olarak, Covid-19 aşıları ile grip aşılarının aynı dönemde uygulanmasında bir sakınca olmadığını belirtiyor. Risk grubundaki kişiler, her iki aşıyı da aynı ziyarette yaptırabilirler. Grip aşısı, ciddi komplikasyonlardan korunmak ve toplum sağlığını korumak için önemlidir. Bu nedenle, grip mevsimi başlamadan önce aşınızı yaptırmayı düşünmelisiniz. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
Happy
Happy
0
_zg_n
Sad
0
annoyed
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
When should the flu vaccine be given?

You can subscribe to our newsletter completely free of charge.

Don't miss the opportunity and start your free e-mail subscription now to be informed about the latest news.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Install App

By installing our application, you can access our content faster and easier.

Login

To enjoy WOPRE privileges, log in or create an account now, and it's completely free!