What is Urinary Continence Disease in Children?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Çocuklarda idrar tutma hastalığı hakkında bilgi veren uzmanlar, idrar tutmanın farklı rahatsızlıklara yol açabileceğini söyledi.

İdrar Tutma, İdrar Enfeksiyonuna Neden Olabilir

İdrar tutma alışkanlığı hastalıklara neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları, çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en yaygın ateşli hastalıklardan biridir. Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Bıyıklı’ya göre, idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, idrar tutma, işeme bozuklukları veya üriner sistemle ilgili sorunlar gibi nedenlerle meydana gelebilir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ateş, kusma, karın ağrısı, idrar kaçırma, yanma hissi, bebeklerde idrar yaparken ağlama, idrar renginde ve kokusunda değişiklik, halsizlik ve bebeklerde kilo alımında azalma içerebilir. Doç. Dr. Neşe Bıyıklı, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarından korunmanın yollarını da paylaştı. İdrar yolu enfeksiyonları antibiyotik tedavisi gerektirir. Tedavi, mikroorganizmanın türüne ve çocuğun klinik durumuna bağlı olarak şurup veya iğne şeklinde olabilir. Tedavi süresi boyunca ilaçların doktorun belirlediği şekilde kullanılması önemlidir. Çocuklar, kendilerini iyi hissetmeye başladıkça tedaviyi erken sonlandırmamalıdır, çünkü enfeksiyon tekrarlayabilir. Ayrıca bol su içmek, idrar akışını artırarak tedaviye yardımcı olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarından Sakınmak İçin Yoğun Sıvı Alımı Elzemdir

Çocuk Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Neşe Bıyıklı, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu şüphesi bulunuyorsa, doğru şekilde alınan bir idrar örneğinin hastalığın kesin tanısı için zorunlu olduğunu belirtmiştir. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı korunmada hijyenin ve bol miktarda su içmenin önemi büyüktür. Su içmek, idrar akışını hızlandırır ve mesanenin düzenli olarak boşalmasına yardımcı olur. Hijyen konusunda da dikkatli olmak gerekir. Kız çocuklarında özellikle tuvalet hijyenine önem verilmelidir. Pamuklu iç çamaşırları tercih etmek ve idrar yapmayı ertelememek, tavsiye edilen hijyen yöntemlerindendir. Eğer enfeksiyon sürekli hale geliyorsa, böbreklerde oluşabilecek problemleri kontrol etmek önemlidir. İdrar yolu enfeksiyonları çocuklarda yüzde 50 ila 70 oranında tekrarlayabilmektedir. Bu yüzden, bu tekrarlayan enfeksiyonların takibi ve gerektiğinde böbreklerdeki yapısal sorunların belirlenmesi kritik öneme sahiptir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
Happy
Happy
0
_zg_n
Sad
0
annoyed
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
What is Urinary Continence Disease in Children?

You can subscribe to our newsletter completely free of charge.

Don't miss the opportunity and start your free e-mail subscription now to be informed about the latest news.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Install App

By installing our application, you can access our content faster and easier.

Login

To enjoy WOPRE privileges, log in or create an account now, and it's completely free!